Zdrowie

Hiperechogeniczna trzustka - przyczyny, objawy, diagnoza

Autor Kacper Lach
Kacper Lach18.12.20236 min.
Hiperechogeniczna trzustka - przyczyny, objawy, diagnoza

Hiperechogeniczna trzustka to stan, w którym trzustka wykazuje zwiększoną echogeniczność w badaniu ultrasonograficznym. Może to wskazywać na różne schorzenia trzustki, takie jak zapalenie, stłuszczenie lub nawet nowotwór. W artykule omówimy przyczyny hiperechogeniczności trzustki, typowe objawy oraz sposoby diagnozowania tego stanu.

Kluczowe wnioski:
 • Hiperechogeniczna trzustka może być oznaką groźnych chorób, ale często ma też łagodne podłoże.
 • Typowe objawy to ból brzucha, nudności, wymioty oraz utrata masy ciała.
 • Aby postawić diagnozę, konieczne są badania obrazowe oraz czasem biopsja trzustki.
 • Leczenie zależy od przyczyny hiperechogeniczności i może obejmować leki lub zabieg operacyjny.
 • W większości przypadków, odpowiednio leczona, hiperechogeniczna trzustka nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Hiperechogeniczna trzustka - przyczyny

Hiperechogeniczna trzustka to stan, w którym trzustka wykazuje zwiększoną echogeniczność w badaniu ultrasonograficznym. Oznacza to, że fale ultrasonograficzne są silniej odbijane przez tkankę trzustki, która wydaje się bardziej "biała" i niejednorodna. Hiperechogeniczność trzustki może mieć różne podłoże.

Do najczęstszych przyczyn hiperechogenicznej trzustki należą:

 • Stłuszczenie trzustki
 • Przewlekłe zapalenie trzustki
 • Nowotwór trzustki

Stłuszczenie jest najbardziej powszechną i najmniej groźną przyczyną. Polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach trzustki, prowadząc do zmiany jej echogeniczności. Związane jest najczęściej z otyłością, cukrzycą lub spożywaniem alkoholu.

Stłuszczenie trzustki

Stłuszczenie trzustki dotyczy około 30% osób z nadwagą lub otyłością. Spowodowane jest gromadzeniem się tłuszczu w komórkach trzustki, co prowadzi do ich powiększenia. Stan ten określa się jako niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie trzustki. Zazwyczaj nie powoduje dolegliwości, ale zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki.

W badaniu USG trzustka wykazuje podwyższoną hiperechogeniczność, która może dotyczyć całego narządu lub miejscowych obszarów. Zwłóknienie trzustki i atrofia miąższu trzustki są niecharakterystyczne. Stłuszczenie ujawnia się zwykle u pacjentów w 4-5 dekadzie życia i 2 razy częściej dotyczy kobiet.

Hiperechogeniczna trzustka - objawy

Hiperechogeniczność trzustki sama w sobie nie powoduje żadnych charakterystycznych dolegliwości. Objawy są zależne od choroby leżącej u jej podłoża. Łagodne przypadki stłuszczenia trzustki często pozostają bezobjawowe.

Przy zapaleniu trzustki typowe objawy obejmują:

 • Silny, nagły ból brzucha w nadbrzuszu promieniujący do pleców
 • Nudności i wymioty
 • Gorączka
 • Przyspieszone tętno

Natomiast w przypadku nowotworu trzustki mogą występować:

 • Stopniowo narastający ból w nadbrzuszu
 • Utrata masy ciała
 • Osłabienie i zmęczenie
 • Żółtaczka
 • Wzdęcia i niestrawność

Nierozpoznana i nieleczona choroba trzustki może z czasem prowadzić do poważnych powikłań takich jak np. niewydolność narządu, cukrzyca, niedrożność jelit, zwężenie przewodu trzustkowego lub żylna choroba zakrzepowo-zatorowa.

Czytaj więcej: Ile kalorii ma 1 łyżeczka cukru? - Kaloryczność cukru

Hiperechogeniczna trzustka - etapy diagnozy

W przypadku podejrzenia choroby trzustki, hiperechogeniczność tego narządu w badaniu USG skłania do dalszej diagnostyki w kierunku stłuszczenia, stanu zapalnego lub nowotworu. Postępowanie diagnostyczne obejmuje zwykle następujące etapy:

Badanie podmiotowe i przedmiotowe Wywiad i badanie fizykalne pacjenta
Badania krwi Morfologia, OB., amylaza, lipaza, bilirubina
USG / CT / MRI Obrazowanie trzustki i innych narządów jamy brzusznej
EUS Ocena trzustki sondą ultrasonograficzną przez przełyk
Biopsja trzustki Pobranie wycinka trzustki do badania pod mikroskopem

Badania obrazowe pozwalają ocenić echostrukturę trzustki oraz wykluczyć obecność torbieli, kamieni lub innych mas w obrębie narządu. Endoskopowa ultrasonografia (EUS) dodatkowo umożliwia pobranie materiału do badań histopatologicznych, co jest najważniejsze w diagnostyce raka trzustki.

Hiperechogeniczna trzustka - podejrzenie nowotworu

Hiperechogeniczna trzustka - przyczyny, objawy, diagnoza

Zwiększenie echogeniczności trzustki, szczególnie ograniczone do jednego obszaru, może wzbudzać podejrzenie nowotworu trzustki. W badaniach obrazowych poszukuje się wówczas zmian ogniskowych mogących odpowiadać guzowi oraz powiększonych węzłów chłonnych.

W takich przypadkach konieczne jest wykonanie biopsji trzustki pod kontrolą EUS oraz badania histopatologicznego uzyskanych komórek/fragmencików trzustki. Pozwala to potwierdzić lub wykluczyć obecność komórek nowotworowych i ustalić typ nowotworu (najczęściej jest to gruczolakorak lub rak przewodowy trzustki).

Ze względu na niewielkie rozmiary, wczesne postacie nowotworu trzustki mogą dawać niespecyficzny obraz hiperechogeniczności, stąd duże znaczenie badań histopatologicznych.

Hiperechogeniczna trzustka - zapalenie trzustki

Oprócz stłuszczenia, hiperechogeniczność trzustki może być też oznaką przewlekłego stanu zapalnego. Zwykle towarzyszy temu jednoczesne powiększenie i nieregularny kształt narządu.

W USG widoczne mogą być również:

 • Kamienie w przewodzie trzustkowym
 • Poszerzenie przewodu trzustkowego
 • Płyn w jamie otrzewnej

Czynniki prowadzące do uszkodzenia trzustki i przewlekłego zapalenia obejmują przede wszystkim przewlekłe spożycie alkoholu, kamice żółciowe i jelitowe, urazy, zakażenia oraz mutacje genetyczne.

Zapalenie trzustki bez leczenia może prowadzić do niebezpiecznych powikłań takich jak ropień, pseudotorbiel, zwężenie przewodu trzustkowego czy cukrzyca.

Hiperechogeniczna trzustka - stłuszczenie trzustki

Stłuszczenie trzustki jest zwykle łagodnym stanem, nie wymagającym specjalistycznego leczenia. Zaleca się przede wszystkim działania prewencyjne mające na celu uniknięcie rozwoju stanu zapalnego trzustki.

Obejmuje to:

 • Normalizację masy ciała u osób z nadwagą/otyłością
 • Zaprzestanie palenia tytoniu
 • Unikanie spożywania alkoholu
 • Stosowanie diety niskotłuszczowej
 • Leczenie zaburzeń lipidowych i cukrzycy w razie ich współistnienia

Ze strony trzustki nie są z reguły wymagane żadne dodatkowe działania terapeutyczne. Niekiedy stosuje się leki protekcyjne. Konieczna jest natomiast okresowa kontrola, obejmująca badania USG i laboratoryjne, w celu wykrycia ewentualnego rozwoju zapalenia trzustki.

Podsumowanie

Hiperechogeniczna trzustka to zmiana echogeniczności tego narządu widoczna w USG. Może mieć różnorodne podłoże - od stosunkowo niegroźnego stłuszczenia, poprzez stany zapalne, aż po podejrzenie nowotworu trzustki. Z tego względu wymaga diagnostyki, choć często ostatecznie okazuje się łagodnym schorzeniem.

Najczęstsze objawy hiperechogenicznej trzustki to ból brzucha, nudności, wymioty i spadek masy ciała. Mogą jednak występować tylko przy towarzyszącym zapaleniu lub nowotworze. Rozpoznanie opiera się na badaniach laboratoryjnych, obrazowych oraz histopatologicznych.

Leczenie zależy od przyczyny hiperechogeniczności. Przy stłuszczeniu trzustki zaleca się przede wszystkim działania prewencyjne i modyfikację stylu życia. Stan zapalny lub nowotwór wymagają specjalistycznej terapii - odpowiednio przeciwzapalnej lub onkologicznej.

Mimo niepokojących objawów, hiperechogeniczna trzustka w większości przypadków - odpowiednio zdiagnozowana i leczona - nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Jest jednak wskazaniem do badań kontrolnych w celu wykluczenia rozwoju groźniejszych schorzeń trzustki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pulpety z piersi kurczaka - przepis, klopsiki z piersi kurczaka
 2. Duomox: Przypadki, w których antybiotyk ten jest zalecany
 3. Ból płuc COVID: Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc?
 4. Aspiryna wieczorem: Korzyści zdrowotne stosowania nocą
 5. Wysokie ciśnienie w ciąży: przyczyny i łagodzenie objawów
Autor Kacper Lach
Kacper Lach

Interesuję się dietetyką i ochroną zdrowia. Prowadzę bloga o roli soli w diecie - piszę o skutkach nadmiaru soli, ale też niedoborów. Daję praktyczne porady, jak znaleźć złoty środek i czerpać korzyści z soli przy ograniczeniu zagrożeń.
 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły