supersol.pl
Zdrowie

Zmiana stylu życia jako klucz do poprawy zdrowia układu moczowego

Kacper Lach17 maja 2024
Zmiana stylu życia jako klucz do poprawy zdrowia układu moczowego

W urologii, jak i w przypadku wielu innych dziedzin medycyny, duża część schorzeń jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi. To, że niesiemy w swoich genach informację o możliwości zachorowania na daną przypadłość, nie oznacza, że na pewno ona u nas wystąpi. W rozwoju chorób układu moczowego kluczową rolę odgrywa styl życia. Co możesz zmienić, żeby poprawić jego zdrowie?

Nawyki dietetyczne dla zdrowia układu moczowego

Dobrze zbilansowana dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mięsne i zdrowe źródła białka. Dobra w swoich założeniach jest dieta śródziemnomorska, która jest współcześnie uznawana za jeden z najzdrowszych jadłospisów. Jej pokarmy są bogate w prozdrowotne przeciwutleniacze, selen, likopen, witaminę C i E, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory urologiczne. Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i alkoholu może hamować rozwój przerostu gruczołu krokowego. Dieta śródziemnomorska wspomaga również zachowanie optymalnej masy ciała, co zmniejsza problem z oddawaniem moczu i objawy łagodnego przerostu prostaty. [1]

Rezygnacja z używek a zdrowie układu moczowego

Spożywanie alkoholu i palenie papierosów ma udowodnione działanie kancerogenne. Te używki wpływają na budowę genów komórkowych – uszkadzają je. Proces transformacji nowotworowej trwa latami, ale jego skutki dla zdrowia są bardzo poważne. Zaprzestanie palenia i spożywania alkoholu ma sens i odniesiesz z tego korzyści niezależnie od swojego wieku.

Aktywność fizyczna dla zdrowia układu moczowego

Dlaczego codzienna dawka ruchu jest ważna dla poprawy zdrowia dróg moczowych? Aktywność wspomaga krążenie krwi w całym organizmie, a dobrze ukrwione narządy pracują sprawniej. Może to pomóc zmniejszyć objawy związane z oddawaniem moczu. Ponadto ruch pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów i wzmacnia mięśnie dna miednicy, a ich dobra funkcja jest niezbędna do sprawności funkcji seksualnych, kontroli pracy pęcherza moczowego i oddawania moczu. Spacer, joga, pływanie czy jazda na rowerze – korzyści osiągniesz z każdego rodzaju aktywności. [2], [3]

Poprawa zachowań seksualnych dla zdrowia układu moczowego

Uprawianie seksu ma wiele korzyści zdrowotnych – wzmacnia wytrzymałość i układ krążenia, a emocje i wyrzut hormonów towarzyszący orgazmowi przynosi zadowolenie. Ze stosunkami seksualnymi wiążą się też pewne zagrożenia. Jeśli nie masz stałego partnera, jesteś narażony na infekcje przenoszone drogą płciową, których objawy mogą być bardzo dotkliwe. Dodatkowo w sytuacjach zbyt małego nawilżenia okolicy płciowej podczas stosunku dochodzi do otarć, które również mogą stać się źródłem zakażeń. Dbaj o to, żeby seks był bezpieczny i zachęcaj do tego swoich partnerów. Używajcie barierowych metod antykoncepcji chroniących przed przenoszeniem zakażeń, a w razie suchości okolic intymnych, zastosujcie lubrykanty.

Włączenie pewnych zmian do swojego stylu życia może przyczynić się do polepszenia ogólnego stanu zdrowia – w tym do poprawy zdrowia układu moczowego. Obserwuj swoje ciało i reaguj na jego potrzeby. Jeśli cokolwiek związanego z układem moczowo-płciowym Cię zaniepokoi – zgłoś się na konsultację do urologa lub lekarza rodzinnego.

Bibliografia

[1] M. I. Sultan, S. A. Ibrahim, i R. F. Youssef, „Impact of a Mediterranean diet on prevention and management of urologic diseases”, BMC Urology, t. 24, nr 1, s. 48, luty 2024, doi: 10.1186/s12894-024-01432-9.

[2] M. Khera, S. Bhattacharyya, i L. E. Miller, „Effect of aerobic exercise on erectile function: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials”, The Journal of Sexual Medicine, t. 20, nr 12, s. 1369–1375, grudz. 2023, doi: 10.1093/jsxmed/qdad130.

[3] S. T. Cho i K. H. Kim, „Pelvic floor muscle exercise and training for coping with urinary incontinence”, J Exerc Rehabil, t. 17, nr 6, s. 379–387, grudz. 2021, doi: 10.12965/jer.2142666.333.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Prawda o oleju kokosowym - poznaj jego realny wpływ na zdrowie i życie
  2. Co oznacza biały nalot na ustach i jak sobie z nim poradzić?
  3. Czy siemię lniane jest zdrowe? Poznaj korzyści i skutki uboczne jego stosowania
  4. Czy kukurydza jest zdrowa? Poznaj prawdę o jej wpływie na organizm
  5. Co na zapalenie cewki moczowej: Sposoby na zapalenie cewki moczowej
Autor Kacper Lach
Kacper Lach

Interesuję się dietetyką i ochroną zdrowia. Prowadzę bloga o roli soli w diecie - piszę o skutkach nadmiaru soli, ale też niedoborów. Daję praktyczne porady, jak znaleźć złoty środek i czerpać korzyści z soli przy ograniczeniu zagrożeń.
 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Protetyk słuchu – kim jest i czym się zajmuje?
ZdrowieProtetyk słuchu – kim jest i czym się zajmuje?

Problemy ze słuchem dotykają coraz większej liczby osób – zarówno w podeszłym wieku, jak i młodszych. Wraz z rozwojem technologii i diagnostyki medycznej rośnie również zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią nie tylko wykrywać ubytki słuchu, ale także skutecznie im przeciwdziałać.

Czym uzupełnić brak zęba?
ZdrowieCzym uzupełnić brak zęba?

Utrata zęba to problem estetyczny, a co ważniejsze również i zdrowotny. Może prowadzić do przesuwania się sąsiednich zębów, zaniku kości oraz trudności w gryzieniu. Istnieje kilka metod uzupełnienia braków, które pomagają przywrócić pełną funkcjonalność jamy ustnej. W artykule przedstawimy zarówno klasyczne rozwiązania, takie jak mosty protetyczne i protezy ruchome, jak i nowoczesne implanty zębowe, które najlepiej imitują naturalny kościec.