Dzieci

Jadłospis dla dzieci w przedszkolu – jadłospisy przedszkolne i obiady

Autor Danuta Kopecka
Danuta Kopecka18.12.20237 min.
Jadłospis dla dzieci w przedszkolu – jadłospisy przedszkolne i obiady

Jadłospis dla dzieci w przedszkolu powinien być zrównoważony i dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Właściwe odżywianie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju maluchów. W artykule omówimy zasady tworzenia jadłospisów przedszkolnych, podamy przykłady zdrowych dań oraz porady dotyczące odżywiania najmłodszych.

Kluczowe wnioski:
 • Jadłospisy powinny być urozmaicone i zawierać dużo warzyw oraz owoców.
 • Posiłki nie mogą być zbyt tłuste, słone lub słodkie.
 • Należy unikać dań typu fast food.
 • W diecie dzieci nie może zabraknąć produktów zbożowych i mlecznych.
 • Rodzice powinni konsultować menu przedszkolne z dietetykiem.

Zdrowe obiady i przekąski w przedszkolu

Obiady i przekąski podawane w przedszkolach powinny być smaczne i pożywne, ale przede wszystkim zdrowe. Odżywianie ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju dzieci, dlatego menu przedszkolne musi być starannie zaplanowane przez wykwalifikowanego dietetyka.

Posiłki w przedszkolu nie mogą być ani zbyt tłuste, ani zbyt słone czy słodkie. Powinny natomiast dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Szczególnie ważna jest zawartość białka, wapnia oraz żelaza.

Zalecane produkty w diecie przedszkolaka

Co powinno znaleźć się w jadłospisie dla przedszkolaków? Przede wszystkim dużo warzyw i owoców - stanowią one bogate źródło witamin, a także błonnika, który wpływa korzystnie na trawienie. Spośród warzyw najlepsze dla dzieci są marchew, kalafior, brokuły, pomidory czy groszek zielony.

Niezwykle istotne są również nabiał i produkty zbożowe - jogurty, kefiry, mleko, chleb, makaron pełnoziarnisty, kasze i ryż. Dostarczają cennych składników mineralnych, białka i węglowodanów złożonych.

Dieta dzieci przedszkolnych - wskazówki

Odpowiednio zbilansowana dieta ma podstawowe znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecka. Jadłospisy przedszkolne powinny być zatem skomponowane według ściśle określonych wytycznych i zasad.

Przede wszystkim jadłospis musi być urozmaicony, co zapewni podaż wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin. Posiłki powinny się regularnie powtarzać, aby maluch przyzwyczaił się do różnorodnych smaków.

Najważniejsze jest, aby dziecko jadło chętnie i z apetytem. W menu należy uwzględnić ulubione potrawy maluchów, zachowując jednak umiar w podawaniu dań tłustych czy słodkich.

Wskazane jest włączanie dzieci w planowanie posiłków i przygotowywanie niektórych potraw. Pozwoli to na łatwiejsze wprowadzanie nowych produktów i dań do diety przedszkolaka.

Zalecenia żywieniowe dla przedszkoli

Instytut Żywności i Żywienia opracował zalecenia dotyczące odżywiania w placówkach przedszkolnych. Określają one min. kaloryczność posiłków, jak również zawartość białka, węglowodanów i tłuszczów.

Ponadto precyzują, jakie grupy produktów powinny być podawane dzieciom i w jakich ilościach - np. podaje się zalecaną liczbę porcji warzyw, owoców czy nabiału w tygodniowym jadłospisie.

Posiłki dla maluchów - przykładowe jadłospisy

Prawidłowo zbilansowany jadłospis dla przedszkolaka powinien dostarczać ok. 1500 kcal energii dziennie. Podstawą są 4-5 posiłków:

 • śniadanie,
 • drugie śniadanie,
 • obiad (zupa i drugie danie),
 • podwieczorek.

Oto przykładowe menu na 3 dni z uwzględnieniem ulubionych przez dzieci potraw:

Poniedziałek Wtorek Środa
Płatki owsiane z mlekiem i bananem Kanapka z serem i pomidorem Jogurt z płatkami owsianymi i malinami
Bułka grahamka z pastą jajeczną Sałatka jarzynowa Rogalik z dżemem
Zupa pomidorowa, kotlecik mielony, ziemniaki, surówka Zupa krem z brokuł, ryba pieczona, ziemniaki, surówka Rosół z makaronem, kotlet schabowy, ziemniaki, buraczki
Kefir, gruszka Budyń waniliowy Deser jogurtowy

Co jeść w przedszkolu? Przykłady dań

Jadłospis dla dzieci w przedszkolu – jadłospisy przedszkolne i obiady

W jadłospisach przedszkolnych powinny przeważać:

 • Warzywa (minimum 250-300 g dziennie): surówki, sałatki, zupy kremy.
 • Owoce (200-250 g dziennie): przekąski owocowe, koktajle, sałatki.

Z produktów zbożowych zaleca się pełnoziarniste pieczywo, płatki, kasze i makarony. Mięsa powinno być 100-120 g dziennie, najlepiej chude gatunki drobiu i ryby, rzadziej czerwone mięso.

Mleko i przetwory mleczne to kolejna ważna grupa produktów w diecie maluchów, zarówno ze względu na wapń, jak i białko. Minimum 2 szklanki mleka dziennie powinno trafić do każdego przedszkolaka.

Natomiast tłuszcze, cukier i sól powinny być ograniczane. Bardzo sporadycznie mogą pojawiać się słodycze (raz na 2 tygodnie).

Wartości odżywcze posiłków przedszkolnych

Ten rozdział omawia wartości odżywcze posiłków przedszkolnych jakie powinny zostać spełnione zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywienia i Żywności na 2023 rok. Jest to rozbite na:

- kaloryczność dzienna - powinna wynosić minimum 1500 kcal;

- zalecaną podaż białka - około 15-20% energii całodziennej diety, czyli ok. 55-70 g białka dziennie;

- węglowodany powinny pokrywać 50-60% zapotrzebowania energetycznego, co oznacza około 190-210 gram dziennie;

- a tłuszcze 25-30% energii, czyli ok. 55-60 gram dziennie przy dominacji tłuszczów roślinnych.

Ponadto ważna jest odpowiednia zawartość witamin i składników mineralnych. Całodzienna dawka powinna pokrywać co najmniej 80% normy na 1000 kcal diety.

Planowanie jadłospisów w placówkach dla dzieci

Jadłospisy przedszkolne muszą być planowane z wyprzedzeniem, najlepiej na okres 2 tygodni lub 1 miesiąca. Przy ich układaniu należy kierować się zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dotyczącymi żywienia zbiorowego.

Kluczowe jest zachowanie urozmaicenia i rotacji posiłków tak, by w cyklu dwutygodniowym nie powtarzały się te same dania. Menu powinno też uwzględniać sezonowość - np. letnie owocowe koktajle, zimą rozgrzewające zupy.

Bardzo istotne jest również stopniowe wprowadzanie nowych smaków i produktów, aby dzieci przyzwyczajały się do różnorodnych potraw. Wskazane jest także uwzględnianie ulubionych dań maluchów.

Regularna współpraca z wykwalifikowanym dietetykiem i analiza jadłospisów pod kątem wartości odżywczej gwarantuje, że dieta przedszkolna będzie zbilansowana i smaczna.

Podsumowanie

W artykule omówiono zasady tworzenia jadłospisów dla dzieci w przedszkolach, zgodnie z najnowszymi wytycznymi. Zwrócono uwagę, że dieta przedszkolaków ma kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Jadłospisy przedszkolne po ostatnich zmianach powinny być bardziej zrównoważone i dostarczać witamin oraz składników mineralnych.

Wskazano, jakie grupy produktów są szczególnie zalecane w diecie maluchów - przede wszystkim owoce, warzywa, nabiał oraz produkty zbożowe. Podkreślono, że obiady w przedszkolu nie mogą być ani zbyt tłuste, słone czy słodkie. Przedstawiono też przykładowe zbilansowane jadłospisy.

Omówiono normy żywieniowe dla przedszkoli, m.in. dzienne zapotrzebowanie kaloryczne czy zalecaną podaż poszczególnych składników odżywczych. Zwrócono uwagę na konieczność ograniczania soli, cukru i tłuszczów. Podkreślono znaczenie rotacji i urozmaicania posiłków.

Regularna kontrola wartości odżywczej oraz współpraca z dietetykiem przy układaniu jadłospisów dla przedszkoli zapewni, że dieta dzieci będzie smaczna i zdrowa. To niezbędny fundament dla harmonijnego rozwoju maluchów.

Najczęstsze pytania

Jadłospis powinien być urozmaicony i dostarczać wszystkich niezbędnych witamin i składników odżywczych. Podstawą są warzywa, owoce, produkty zbożowe, nabiał, chude mięso i ryby. Posiłki nie mogą być ani zbyt tłuste, słone czy słodkie.

Zgodnie z normami żywieniowymi dzienna podaż energii z posiłków przedszkolnych powinna wynosić minimum 1500 kcal. Takie zapotrzebowanie kaloryczne zapewni prawidłowy rozwój dziecka.

Słodycze powinny być włączane do menu przedszkolnego bardzo rzadko, nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Zaleca się całkowite wyeliminowanie słodkich przekąsek na rzecz owoców.

Jadłospisy muszą być tworzone lub konsultowane z wykwalifikowanym dietetykiem, aby zapewnić odpowiednią wartość odżywczą i zbilansowanie posiłków pod kątem wszystkich składników.

Aby urozmaicić dietę dzieci, zaleca się zmianę dań co 2 tygodnie. W cyklu dwutygodniowym nie powinno być powtórzeń tych samych potraw obiadowych czy śniadań.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pulpety z piersi kurczaka - przepis, klopsiki z piersi kurczaka
 2. Duomox: Przypadki, w których antybiotyk ten jest zalecany
 3. Ból płuc COVID: Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc?
 4. Aspiryna wieczorem: Korzyści zdrowotne stosowania nocą
 5. Wysokie ciśnienie w ciąży: przyczyny i łagodzenie objawów
Autor Danuta Kopecka
Danuta Kopecka

Jako dietetyczka i technolog żywności od lat pasjonuję się zdrowym odżywianiem i gotowaniem. Prowadzę bloga, na którym publikuję artykuły i przepisy kulinarne z wykorzystaniem soli himalajskiej oraz innych gatunków soli. Dzielę się wiedzą na temat właściwości soli, jej zastosowań w kuchni oraz wpływu diety wysokosodowej na zdrowie człowieka. Staram się promować ograniczanie spożycia soli kuchennej i zastępowanie jej zdrowszymi alternatywami takimi jak sól himalajska czy kamienna. Edukuję w zakresie profilaktyki chorób dietozależnych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Amotaks dla Dzieci: skuteczne leczenie infekcji
DzieciAmotaks dla Dzieci: skuteczne leczenie infekcji

Amotaks dla dzieci to skuteczny antybiotyk z grupy penicylin zwalczający infekcje bakteryjne u najmłodszych. Dostępny w formie smacznego syropu, łagodzi objawy infekcji układu oddechowego, skóry czy dróg moczowych