Zdrowie

Wzmożona echogeniczność wątroby - przyczyny i skutki

Autor Danuta Kopecka
Danuta Kopecka18.12.20236 min.
Wzmożona echogeniczność wątroby - przyczyny i skutki

Wątroba o podwyższonej echogeniczności to stan, w którym tkanka wątrobowa wykazuje zwiększoną refleksyjność ultradźwięków podczas badania USG jamy brzusznej. Może być towarzyszącym objawem wielu chorób wątroby, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. W pracy omówione zostaną najczęstsze przyczyny tego zjawiska, jego wpływ na funkcjonowanie narządu oraz powikłania. Przedstawione także będą badania służące do oceny stopnia nasilenia zmian echogenicznych oraz dostępne metody leczenia i zapobiegania chorobom prowadzącym do zwiększonej echogeniczności miąższu wątrobowego.

Kluczowe wnioski:
 • Wzmożona echogeniczność wątroby może wskazywać na poważne choroby tego narządu.
 • Najczęstsze przyczyny to stłuszczenie, zapalenia i zwłóknienie wątroby.
 • Procesowi temu mogą towarzyszyć groźne powikłania.
 • Konieczna jest diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
 • Możliwa jest profilaktyka niektórych chorób prowadzących do zwiększonej echogeniczności wątroby.

Przyczyny zwiększonej echogeniczności tkanki wątroby

Wątroba o podwyższonej echogeniczności to stan, w którym tkanka wątrobowa odbija więcej fal ultradźwiękowych, przez co obrazy USG stają się jaśniejsze. Zjawisko to może mieć różne podłoże.

Do najczęstszych przyczyn zwiększonej echogeniczności wątroby należą:

 • stłuszczenie wątroby związane z otyłością, cukrzycą lub zespołem metabolicznym
 • przewlekłe zapalenia hepatotropowymi wirusami, np. HCV, HBV
 • zwłóknienie i marskość wątroby w przebiegu marskości alkoholowej lub pierwotnych chorób wątroby

Ponadto przyczyną może być amyloidoza, hemochromatoza czy włóknienie popromienne. W niektórych przypadkach zwiększona echogeniczna ma charakter samoistny i przebiega bezobjawowo.

Stłuszczenie wątroby

Najczęstszą przyczyną zwiększonej echogeniczności wątroby jest jej stłuszczenie, które występuje u 2/3 otyłych osób. Związane jest ze zwiększonym odsetkiem komórek tłuszczowych w miąższu wątrobowym. Stopień nasilenia stłuszczenia koreluje ze stopniem otyłości, insulinooporności i zaburzeń lipidowych.

Wpływ podwyższonej echogeniczności na funkcje wątroby

Zwiększona echogeniczność wątroby może, ale nie musi wiązać się z upośledzeniem jej funkcji.

Łagodne stłuszczenie bez towarzyszącego zapalenia zwykle nie zaburza funkcji wątroby. Jednak wraz ze wzrostem stopnia stłuszczenia rośnie ryzyko stłuszczeniowego zapalenia wątroby i marskości, co pogarsza funkcję narządu.

Stłuszczenie wątroby jest odwracalne – redukcja masy ciała i zmiana stylu życia mogą zmniejszyć ilość tłuszczu w komórkach wątrobowych.

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby, zwłóknienie i marskość wiążą się ze stopniowym upośledzaniem funkcji wątroby i rozwojem jej niewydolności. Im dłużej trwają te procesy, tym funkcja narządu jest gorsza.

Zmiany strukturalne przy wzmożonej echogeniczności

Podwyższona echogeniczność w obrazie USG odzwierciedla zachodzące w miąższu wątrobowym zmiany strukturalne. Są one różne w zależności od przyczyny.

Przyczyna echogeniczności Rodzaj zmian strukturalnych
Stłuszczenie wątroby Zwiększenie udziału w miąższu komórek z nagromadzonym tłuszczem
Przewlekłe wirusowe zapalenia Rozrost tkanki łącznej, focale martwice i regeneracja
Marskość alkoholowa i inne Włóknienie, guzki regeneracyjne, nieregularny układ naczyń

Dlatego echogeniczny obraz USG wątroby pozwala nie tylko stwierdzić nieprawidłowość, ale też zorientować się co do jej podłoża.

Powikłania i rokowanie chorób wątroby

Wzmożona echogeniczność wątroby - przyczyny i skutki

Choroby manifestujące się jako wzmożona echogeniczność wątroby są obciążone dużym ryzykiem rozwoju groźnych powikłań. Obejmują one:

 • Niewydolność wątroby
 • Nadciśnienie wrotne i wodobrzusze
 • Krwawienia z żylaków przełyku lub krwotoki wewnątrzwątrobowe

Ponadto toczący się przewlekle proces chorobowy może prowadzić do rozwoju pierwotnego raka wątrobowokomórkowego.

Rokowanie jest gorsze w przypadku długotrwale toczących się chorób, którym towarzyszyło już obniżenie funkcji wątroby lub obecność powikłań.

Czy można wyzdrowieć?

Całkowite wyleczenie chorób wątroby prowadzących do zwłóknienia i marskości jest niemożliwe. Jednak odpowiednie leczenie pozwala spowolnić ich postęp, poprawić lub stabilizować funkcję wątroby oraz zapobiec rozwojowi powikłań.

Badania obrazowe do oceny echogeniczności wątroby

Podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem oceniającym echogeniczność miąższu jest ultrasonografia jamy brzusznej. Pozwala ona zorientować się co do przyczyny, zakresu i natężenia zmian echogenicznych.

Inne metody obrazowe, takie jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny pozwalają bardziej szczegółowo ocenić strukturę wątroby i wykluczyć inne schorzenia towarzyszące.

Skale oceny nasilenia stłuszczenia wątroby

W przypadku echogeniczności spowodowanej stłuszczeniem, istnieją skale służące do półilościowej oceny jego nasilenia – np. skala ultrasonograficzna opracowana przez Hamaguchiego.

Pozwala to monitorować postęp choroby i efekty leczenia.

Leczenie i profilaktyka chorób wzmagających echogeniczność

Wzmożona echogeniczność wątroby jest sygnałem alarmowym, świadczącym o możliwości rozwoju groźnych powikłań i konieczności podjęcia leczenia.

W terapii wykorzystywane są leki przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyfibrytyczne. Ważne jest również leczenie chorób współistniejących, np. cukrzycy, oraz zaprzestanie picia alkoholu.

Kluczowa jest też profilaktyka chorób prowadzących do uszkodzenia wątroby – unikanie zakażeń hepatotropowymi wirusami, kontrola masy ciała i dieta ubogotłuszczowa u osób z zaburzeniami metabolicznymi.

Podsumowanie

Wątroba o podwyższonej echogeniczności to stan, w którym tkanka wątrobowa odbija więcej fal ultrasonograficznych. Przejawia się to jaśniejszym obrazem tego narządu podczas USG. Może towarzyszyć wielu chorobom miąższu wątrobowego o różnej etiologii.

Najczęstszymi przyczynami zwiększonej echogeniczności wątroby są jej stłuszczenie, przewlekłe zapalenia wywołane zakażeniami wirusowymi oraz procesy prowadzące do zwłóknienia i marskości. Zmianom tym może towarzyszyć nieprawidłowa funkcja wątroby.

Podwyższona echogeniczność obrazu USG odzwierciedla zmiany zachodzące w strukturze miąższu wątrobowego – wzrost udziału komórek tłuszczowych, rozrost tkanki włóknistej i bliznowacenie. Pozwala to na orientację co do przyczyny obserwowanych zmian.

Choroby manifestujące się jako wzmożona echogeniczność wątroby wiążą się z rozwojem groźnych powikłań – niewydolności narządu, nadciśnienia wrotnego czy pierwotnego raka wątrobowokomórkowego. Wymagają one wczesnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia spowalniającego ich progresję.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Pulpety z piersi kurczaka - przepis, klopsiki z piersi kurczaka
 2. Duomox: Przypadki, w których antybiotyk ten jest zalecany
 3. Ból płuc COVID: Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc?
 4. Aspiryna wieczorem: Korzyści zdrowotne stosowania nocą
 5. Wysokie ciśnienie w ciąży: przyczyny i łagodzenie objawów
Autor Danuta Kopecka
Danuta Kopecka

Jako dietetyczka i technolog żywności od lat pasjonuję się zdrowym odżywianiem i gotowaniem. Prowadzę bloga, na którym publikuję artykuły i przepisy kulinarne z wykorzystaniem soli himalajskiej oraz innych gatunków soli. Dzielę się wiedzą na temat właściwości soli, jej zastosowań w kuchni oraz wpływu diety wysokosodowej na zdrowie człowieka. Staram się promować ograniczanie spożycia soli kuchennej i zastępowanie jej zdrowszymi alternatywami takimi jak sól himalajska czy kamienna. Edukuję w zakresie profilaktyki chorób dietozależnych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły