Rośliny doniczkowe to duma i radość niejednej pani (lub pana) domu. Niestety, chociaż piękne, mogą przyczyniać się do wystąpienia objawów uczulenia, takich jak katar, łzawienie z oczu, napady kichania czy świąd. Sprawdź, jakie rośliny możesz bezpiecznie hodować mimo alergii, a których lepiej unikać. W jaki sposób złagodzić objawy uczulenia?
Jakie rośliny są niewskazane dla alergików?
Jeśli cierpisz na alergię, unikaj roślin:
- wydzielających duże ilości pyłków,
- o intensywnym zapachu,
- z dużymi liśćmi, na których może zbierać się kurz,
- pokrytych gęstymi włoskami,
- wydzielających wosk na swojej powierzchni lub sok po uszkodzeniu.
Gatunki, które mogą sprawiać problem alergikom, to m.in. fikusy, hiacynty, hoje, narcyzy, pelargonie, paprocie. Pamiętaj, że rośliny mogą wywołać nie tylko alergię wziewną, ale też kontaktową, jeśli na Twoją skórę trafią wydzielane przez nie substancje. Ponadto osoby uczulone na roztocza powinny unikać roślin o dużych, rozłożystych liściach, na których zbiera się brud i kurz.
Zwróć też uwagę na właściwą pielęgnację domowej flory. Jeśli przesadzisz z wilgotnością, w glebie rozwinie się pleśń, której unoszące się w powietrzu zarodniki również mogą uczulać. Ponadto unikaj doniczek z terakoty, ponieważ są one podatne na rozwój grzybów[1].
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla alergików
Wiesz już, jakich cech unikać w roślinach. Analogicznie więc gatunki bezpieczne dla alergików nie pylą, nie mają silnego zapachu i nie wydzielają żadnych substancji, które mogłyby wywołać alergię kontaktową. Ale to nie wszystko, na co alergicy powinni zwrócić uwagę.
Niektóre gatunki roślin znane są ze swoich właściwości poprawiających jakość powietrza, np. pomagają one usuwać lotne związki organiczne uwalniane chociażby ze środków czystości. Chociaż naukowcy spierają się co do efektywności tego procesu, można wziąć go pod uwagę, wybierając rośliny do sypialni czy salonu. Gatunki polecane dla alergików, to:
- draceny,
- filodendron,
- palmy,
- kaktusy,
- epipremnum,
- skrzydłokwiat,
- eukaliptus[2].
Jak złagodzić objawy alergii wywołanej przez rośliny domowe?
Zarówno alergia skórna, jak i wziewna, powstają w wyniku tego samego mechanizmu. Związki uczulające – alergeny – wywołują nadmierną reakcję układu odpornościowego, która prowadzi do uwolnienia dużych ilości histaminy. To cząsteczka wywołująca wszystkie objawy alergii – świąd, obrzęk, łzawienie, pokrzywkę itp.
W leczeniu dolegliwości wywołanych uczuleniem wykorzystuje się preparaty, które znoszą działanie histaminy poprzez blokowanie specyficznych dla niej receptorów H1. Nowej generacji leki przeciwhistaminowe bez recepty zawierają np. bilastynę. To substancja, która może skutecznie złagodzić zarówno pokrzywkę alergiczną, jak i dolegliwości związane z alergią wziewną. Jest wskazana dla dzieci powyżej 12. roku życia oraz osób dorosłych. Co ważne, ewentualne działania niepożądane bilastyny są łagodne i występują rzadko[3].
Alergia nie musi oznaczać rezygnacji z domowej hodowli roślin doniczkowych. Wręcz przeciwnie – jest mnóstwo gatunków, które mogą ozdobić dom alergika. Zwróć jednak szczególną uwagę na dobór roślin doniczkowych. Obserwuj też reakcję organizmu na nowe elementy swojej żywej kolekcji. Jeśli zauważysz, że po dodaniu kolejnej rośliny objawy alergii się nasilają, spróbuj chwilowo usunąć ją ze swojego otoczenia. W ten sposób sprawdzisz, czy to ona odpowiada za wzmocnioną reakcję uczuleniową.
[1] https://www.allergycliniclondon.co.uk/got-green-thumb-heres-why-houseplants-triggering-allergies/ [dostęp 15.04.2024].
[2] https://asthma.org.au/blog/the-best-plants-for-people-with-asthma-and-allergies/ [dostęp 15.04.2024].
[3] Pęksa, J. W. (2023). Bilastyna w terapii schorzeń alergicznych. Gabinet Prywatny, 30(1), 7-11.