USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań, które pozwala wykryć wiele chorób na wczesnym etapie i tym samym dać duże szanse na ich pełne wyleczenie. Wszelkie zmiany nowotworowe, ale też łagodniejsze guzy czy torbiele powodujące różnorodne dolegliwości – to wszystko widać na obrazie wykonywanym podczas badania. By jednak USG jamy brzusznej było skuteczne, należy przestrzegać kilku zaleceń i dobrze się przygotować – wbrew pozorom wymagań do spełnienia jest całkiem sporo. W poniższym artykule zebraliśmy zatem wszystko, co musisz wiedzieć przed USG brzucha.
Po co wykonuje się USG brzucha?
Skala problemów i schorzeń wykrywanych podczas USG brzucha jest niezwykle szeroka. Od groźnych nowotworów czy marskości wątroby, przez torbiele, złogi czy tętniaki, aż po zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego oraz powiększoną śledzionę. Z pomocą ultrasonografii można wykryć niekorzystne zmiany w niemal wszystkich organach znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. USG wykonuje się w przypadku dolegliwości bólowych, jak też w ramach okresowych badań kontrolnych.
USG jamy brzusznej – przygotowanie
Ultrosonografia jest szybka (trwa około pół godziny) i bezbolesna, jednak przygotowanie do badania wymaga nieco poświęceń. Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych wytycznych.
- Od jednego do nawet trzech dni przed badaniem warto wprowadzić lekkostrawną dietę. Oznacza to rezygnację z tłustego mięsa, sosów, ciemnego pieczywa, kapusty, fasoli, grochu, ale też ze wszelkich surowych warzyw i owoców. Jeśli chodzi o napoje, to niewskazany jest alkohol oraz napoje gazowane. Lepiej też unikać wszelkich innych produktów, które dotychczas powodowały u nas wzdęcia.
- Wraz ze wprowadzeniem diety należy zacząć przyjmować leki na wzdęcia. Są one dostępne bez recepty. Jest to szczególnie wskazane u osób wykazujących tendencję do zaparć i wzdęć.
-
Na badanie należy udać się na czczo, czyli zaprzestać przyjmowania pożywienia odpowiednio wcześniej. W tym czasie można spożywać jedynie niegazowaną wodę i przyjmować wspomniane wcześniej leki. Zakaz dotyczy także żucia gumy, palenia papierosów, picia wody gazowanej lub słodzonej sokami oraz kawy. Zalecenia będą się nieco różnić w zależności od tego, o której godzinie zostanie przeprowadzone USG brzucha:
- przed południem – zwykle badania przeprowadza się rano. Przychodzimy na nie na czczo – jedząc ostatni posiłek około godziny 18 poprzedniego dnia.
- po południu – jeśli badanie odbywa się później, to można spożyć lekki posiłek najpóźniej 5-6 godzin przed nim. Przez pozostały do badania czas obowiązują wszystkie wymienione wcześniej ograniczenia.
- Należy pić wodę małymi łykami, tak aby pęcherzyki powietrza nie zostały połknięte.
- Wszelkie niezbędne leki należy przyjąć najpóźniej na godzinę przed USG.
Trzeba pamiętać, że niezastosowanie się do powyższych wskazówek może skończyć się zaburzeniem odczytów, a w skrajnych przypadkach nawet odmową lekarza do przeprowadzenia badania.
USG a napełnienie pęcherza moczowego
Woda znajdująca się w pęcherzu moczowym wbrew pozorom ułatwia zobrazowanie niektórych organów – zwłaszcza tych w obrębie układu moczowo-płciowego (dotyczy to kobiet i mężczyzn). By było to możliwe, konieczne jest powolne wypicie zazwyczaj kilku szklanek niegazowanej wody około 1-2 godziny przed badaniem. Ile konkretnie należy wypić? Jest to kwestia indywidualna. Należy oszacować, jaka ilość wody wypełni pęcherz w większości, lecz nie do pełna. Zazwyczaj będzie to od 1 do 4 szklanek. Z oczywistych względów nie powinno się po tym oddawać moczu aż do badania. Zalecenia to nie obowiązują, jeśli układ moczowy nie będzie podlegać obrazowaniu.
Przygotowanie do USG – czego należy się spodziewać?
USG jamy brzusznej jest całkowicie bezbolesne, można jednak odczuć pewien dyskomfort związany z tym, że lekarz będzie przyciskał głowicę aparatu do brzucha. Tuż przed badaniem aparat ten jest także smarowany specjalnym żelem, który znacznie zwiększa dokładność obrazowania. Poza lekkim uciskiem i delikatnym chłodem nie ma zatem żadnych czynników, które mogłyby wywoływać obawy. Samo badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej, jednak lekarz prowadzący może poprosić o zmianę ułożenia ciała. Zdarza się też, że pacjent jest proszony o nabieranie i wypuszczanie powietrza.
Kiedy warto przeprowadzić USG i jakie są przeciwwskazania?
Nie ma wielu przeciwwskazań do USG. Są to przede wszystkim problemy ze skórą – infekcje, oparzenia i rany. W przypadku przeprowadzania badań z wykorzystaniem kontrastu bezpośrednio po nich należy wstrzymać się z ultrasonografią. Do badania USG powinny nas za to skłonić wszelkie utrzymujące się przez dłuższy czas dotkliwe objawy świadczące o problemach z układem trawiennym lub moczowo-płciowym. Mowa zwłaszcza o wymiotach, biegunkach, przewlekłych bólach brzucha i zaparciach, ale USG jest także konieczne w przypadku odniesienia urazów mechanicznych. Badanie to można po krótkim czasie powtórzyć i warto to robić, jeśli objawy są szczególnie niepokojące.