Wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe dolegliwości bólowe stale poszukuje skutecznych, bezpiecznych oraz mało inwazyjnych metod leczenia, które przywrócą im dobre samopoczucie i radość życia. Jedną z nich jest terapia falą uderzeniową – innowacyjna metoda lecznicza, która zdobywa coraz większe uznanie zarówno w gronie fizjoterapeutów i ortopedów, jak i samych pacjentów. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega terapia, jak wygląda zabieg z jej udziałem, a także powiemy, w leczeniu jakich schorzeń metoda ta znajduje największe zastosowanie.
Czym jest terapia falą uderzeniową i jak wygląda zabieg?
Terapia falą uderzeniową to nowoczesna, bezbolesna i nieinwazyjna metoda leczenia, która wykorzystuje impulsowe fale akustyczne o wysokiej energii. Są one precyzyjnie kierowane na miejsce objęte stanem zapalnym lub przewlekłym bólem. Pozwala to na skuteczne pobudzenie procesów regeneracyjnych w tkankach miękkich, ścięgnach oraz kościach i tym samym wywołanie pożądanych efektów leczniczych.
W trakcie zabiegu specjalista przykłada aparat do fali uderzeniowej do powierzchni skóry pacjenta, a generowane przez niego fale akustyczne przenikają w głębsze warstwy tkanek, stymulując w nich mikrokrążenie oraz pobudzając metabolizm komórkowy. Nowoczesny aparat do fali uderzeniowej pozwala ponadto na regulowanie parametrów impulsu w szerokim zakresie, co pozwala dostosować siłę terapii do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
Pojedynczy zabieg trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga żadnego przygotowania. Większość pacjentów odczuwa poprawę w odczuwanych dolegliwościach już po kilku sesjach, choć w niektórych przypadkach konieczna może być dłuższa, systematycznie przeprowadzana terapia.
Jakie schorzenia mogą być leczone falą uderzeniową? Czy to bezpieczne?
Terapia falą uderzeniową znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się ją do leczenia różnego rodzaju schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęściej terapię falą uderzeniową stosuje się w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa, ostrogi piętowej, łokcia tenisisty, zapalenia powięzi podeszwowej, bólu barku związanego z wapniejącym zapaleniem ścięgien, a także u pacjentów dotkniętych przeciążeniami mięśniowymi i więzadłowymi.
Skuteczność tej metody potwierdzają liczne badania kliniczne, sam zabieg uznawany jest z kolei za w pełni bezpieczny, o minimalnym ryzyku powikłań. Wysokiej jakości aparat do fali uderzeniowej pozwala bowiem na precyzyjne i skuteczne nakierowanie urządzenia na obszary wymagające regeneracji oraz poddanie ich terapii bez ryzyka uszkodzenia sąsiednich, zdrowych tkanek.
Metoda ta jest niechirurgiczna, nie wymaga także stosowania żadnych dodatkowych leków, dzięki czemu idealnie wpisuje się w potrzeby pacjentów poszukujących bardziej naturalnych sposobów leczenia. Sama terapia jest natomiast bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów, przez co może być stosowana nawet w przypadku takich dolegliwości, które wcześniej nie reagowały na inne formy leczenia.