supersol.pl
Porady zdowotne

Jak olejki eteryczne wspierają zdrowie dróg oddechowych?

Kacper Lach12 grudnia 2024
Jak olejki eteryczne wspierają zdrowie dróg oddechowych?

Właściwości olejków eterycznych od wieków były wykorzystywane w medycynie do łagodzenia różnych dolegliwości. Współczesne badania potwierdziły ich skuteczność w wielu wskazaniach, które obejmują m.in. choroby dróg oddechowych. Jak działają olejki eteryczne? Poznaj wygodne i sprawdzone sposoby ich stosowania.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to substancje naturalnie występujące w setkach roślin. Mają postać lotnych płynów i są pozyskiwane z różnych surowców, np. korzeni, łodyg, liści czy kwiatów. Charakteryzują się intensywnym, w większości przypadków przyjemnym zapachem, dlatego są chętnie wykorzystywane nie tylko w medycynie, ale też w przemyśle kosmetycznym czy perfumeryjnym.

Skład olejków eterycznych jest bardzo złożony – mogą zawierać nawet kilkaset różnych związków chemicznych. Co więcej, w każdej roślinie ta kompozycja jest inna, dlatego olejki różnią się zarówno zapachem, jak i właściwościami.

Właściwości olejków eterycznych wspierające układ oddechowy

Olejki eteryczne są wykorzystywane głównie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych – nosa, zatok, gardła i krtani. Objawy, jakie mogą towarzyszyć tym chorobom to m.in.:

  • katar,
  • ból głowy,
  • chrypka,
  • upośledzenie węchu,
  • gorączka,
  • ból gardła,

Zastosowanie odpowiednio dobranych olejków eterycznych pozwala złagodzić te dolegliwości i wspiera organizm w walce z infekcją. Ich kluczowe właściwości wykorzystywane do leczenia chorób dróg oddechowych obejmują działanie:

  • odkażające – przeciwdrobnoustrojowo działają m.in. olejki eukaliptusowy, cytrynowy czy goździkowy,
  • przeciwzapalne – mogą hamować uwalnianie związków podtrzymujących toczący się w drogach oddechowych stan zapalny, co łagodzi towarzyszące mu objawy, w tym obrzęk, ból i nadprodukcję wydzieliny. Olejki o takich właściwościach to m.in. mirtowy, pomarańczowy, cynamonowy,
  • sekretolityczne – niektóre olejki, np. eukaliptusowy czy tymiankowy, stymulują wydzielanie do dróg oddechowych wodnistego płynu, który rozrzedza zalegający w nich śluz i ułatwia jego usunięcie[1].

Olejki eteryczne na zapalenie zatok

Właściwości olejków eterycznych dobrze sprawdzają się w leczeniu zapalenia zatok. Jego objawy wynikają w dużej mierze z nadprodukcji gęstej, lepkiej wydzieliny, która blokuje górne drogi oddechowe. Jej obecność w zatokach wywołuje ból głowy, ucisk i tkliwość twarzy oraz zaburzenia węchu. Uciążliwy katar zatokowy często spływa po tylnej ścianie gardła, przez co często wywołuje tam ból i chrypkę.

Olejki eteryczne możesz wykorzystać w tradycyjny sposób, czyli w formie inhalacji parowych. Wystarczy dodać kilka kropli wybranego preparatu do naczynia z gorącą wodą i wdychać powstające opary. W aptekach dostępne są też ziołowe leki w postaci kapsułek doustnych, które zawierają olejki:

  • eukaliptusowy,
  • mirtowy,
  • cytrynowy,
  • pomarańczowy.

Taka kompozycja pozwala wykorzystać wszystkie właściwości korzystnie wpływające na układ oddechowy. Olejki przyczyniają się do upłynnienia wydzieliny zatokowej, a ich działanie przeciwzapalne i odkażające może wspomóc organizm w walce z infekcją i skrócić czas trwania choroby[2].

W wielu przypadkach infekcje dróg oddechowych da się wyleczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych bez recepty. Jeśli jednak objawy choroby nie ustępują po kilku dniach, wybierz się do lekarza, który Cię zdiagnozuje i dobierze odpowiednie leczenie.

[1] Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne właściwości olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1): 1-19.

[2] Rapiejko P., Talik P., Jurkiewicz D., Nowe możliwości leczenia ostrego zapalenia zatok przynosowych zgodnie z EPOS 2020, Otolaryngologia Polska 2021, 76(1): 29-39.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
Autor Kacper Lach
Kacper Lach

Interesuję się dietetyką i ochroną zdrowia. Prowadzę bloga o roli soli w diecie - piszę o skutkach nadmiaru soli, ale też niedoborów. Daję praktyczne porady, jak znaleźć złoty środek i czerpać korzyści z soli przy ograniczeniu zagrożeń.
 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy zmiana pogody może powodować bóle stawów i mięśni?
Porady zdowotneCzy zmiana pogody może powodować bóle stawów i mięśni?

Nagłe ochłodzenie sprawia, że znów czujesz ból w kolanach? A może zawsze, gdy boli Cię głowa, wkrótce zaczyna padać? Wbrew pozorom, zależność między zmianami atmosferycznymi a odczuwaniem bólu nie jest wyłącznie subiektywnym wrażeniem – to zjawisko, które coraz częściej interesuje naukowców. Sprawdź, z czego wynikają te dolegliwości i jak możesz je złagodzić.

Fizjoterapia estetyczna – na czym polega?
Porady zdowotneFizjoterapia estetyczna – na czym polega?

Fizjoterapia estetyczna to rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina, która łączy techniki fizjoterapeutyczne – takie jak masaże, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, fale uderzeniowe, elektrostymulację czy akupunkturę – z celami stricte estetycznymi: poprawą jędrności skóry, redukcją cellulitu, modelowaniem sylwetki, redukcją zmarszczek, pracą nad bliznami oraz opóźnianiem procesów starzenia.

Jak stres wpływa na układ krążenia?
Porady zdowotneJak stres wpływa na układ krążenia?

Zestresowane serce nie bije tylko szybciej. Reaguje na napięcie hormonalnie, fizycznie i długofalowo – nawet jeśli na co dzień tego nie zauważasz. Problemy z krążeniem nie zawsze zaczynają się od niezdrowej diety czy braku ruchu. Czasem wystarczy, że przez dłuższy czas żyjesz w ciągłym napięciu.