supersol.pl
Porady zdowotne

Sporty zimowe a zdrowie prostaty: czy ryzyko dolegliwości jest większe w sezonie zimowym?

Kacper Lach11 grudnia 2024
Sporty zimowe a zdrowie prostaty: czy ryzyko dolegliwości jest większe w sezonie zimowym?

Gdy dni robią się coraz krótsze, a temperatury na zewnątrz spadają, większość z nas skupia się na ochronie przed sezonowymi infekcjami. Zima przynosi ze sobą wiele więcej wyzwań, do których należą również problemy urologiczne pojawiające się w efekcie uprawiania zimowych sportów.

Zima i zimowe aktywności – jak wpływają na prostatę?

Jak dotąd nie ma jednoznacznych dowodów na to, że przebywanie w zimnym klimacie i uprawianie charakterystycznych dla tego okresu aktywności sportowych ma wpływ na powstawanie chorób prostaty. Możliwe, że przebywanie w zimnie oraz ogólnie zwiększone narażenie na infekcje osłabia organizm, a to z kolei może przyczynić się do wzrostu zachorowań na zapalenie prostaty.

Duże fizyczne obciążenie organizmu oraz niesprzyjające warunki pogodowe mogą natomiast nasilić już istniejące objawy związane z chorobami prostaty, zwłaszcza objawy z dolnych dróg moczowych w przebiegu łagodnego przerostu prostaty.

Wpływ zimowych sportów na zapalenie prostaty

Niska temperatura otoczenia sprawia, że zwężają się drobne naczynka krwionośne i przepływ krwi przez narządy jest nieco wolniejszy. Zadaniem tego mechanizmu jest ochrona ciała przed nadmierną utratą ciepła. Może to mieć negatywne skutki dla mężczyzn zmagających się z przewlekłym zapaleniem prostaty i pogorszyć dolegliwości (problemy z oddawaniem moczu i dyskomfort bólowy). Zaostrzenie objawów chorobowych może być związane z ograniczeniem przepływu krwi przez prostatę i spowolnionym docieraniem do niej komórek odpornościowych niezbędnych do zwalczania stanu zapalnego.

Wpływ zimowych sportów na łagodny przerost prostaty

Aktywności takie jak jazda na nartach, snowboarding i jazda na łyżwach wiążą się z dużym obciążeniem dla organizmu. Intensywnie wykorzystują zasoby energii i są wykonywane w pozycjach wymuszonych, często z blokadą miednicy czy ustawienia kończyn dolnych. Może to prowadzić do pogorszenia przepływu krwi przez narządy miednicy mniejszej i zwiększonego nacisku na znajdujące się tu mięśnie. Obie sytuacje wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie prostaty z łagodnym przerostem. Może pojawić się pogorszenie objawów z dolnych dróg moczowych lub dołączenie nowych, wcześniej nieobecnych. [1]

Zimowe sporty – jak zabezpieczyć zdrowie prostaty?

O kondycję męskiego układu moczowo-płciowego warto dbać przez cały rok – dzięki temu nic Cię nie zaskoczy. Przede wszystkim pamiętaj o profilaktycznych badaniach prostaty, czyli o badaniu per rectum (palcem przez odbyt) i oznaczaniu markera PSA z krwi. Dlaczego jest to tak ważne? Świadomość tego, w jakiej kondycji znajduje się Twoje ciało, pozwala na lepszą kontrolę stanu zdrowia i panowanie nad objawami.

Pamiętaj o tym, by regularnie przyjmować tabletki na prostatę, jeśli zostaną Ci one zalecone przez lekarza. Tyczy się to zarówno preparatów dostępnych bez recepty (np. wyciąg z owoców boczni piłowanej), jak i tych na receptę (np. alfa-blokery, inhibitory 5-alfa-reduktazy). Przed zimowymi wyjazdami zadbaj o to, żeby mieć przy sobie odpowiedni zapas leków. [2]

Odpowiednie przygotowanie do okresu zimowego i podejmowania sezonowych aktywności sportowych może zmniejszyć ryzyko pojawienia się schorzeń prostaty lub zaostrzenia istniejących nieprawidłowości. Pamiętaj, że każdy dyskomfort w okolicy krocza i podbrzusza oraz problemy z oddawaniem moczu mogą być objawem związanym z pogorszeniem funkcji prostaty. Nie ignoruj ich, gdy się pojawią.

Bibliografia

[1] M. Kobayashi, A. Nukui, i T. Kamai, „Seasonal Changes in Lower Urinary Tract Symptoms in Japanese Men With Benign Prostatic Hyperplasia Treated With α1-Blockers”, Int Neurourol J, t. 21, nr 3, s. 197–203, wrz. 2017, doi: 10.5213/inj.1734830.415.

[2] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 3 listopad 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
Autor Kacper Lach
Kacper Lach

Interesuję się dietetyką i ochroną zdrowia. Prowadzę bloga o roli soli w diecie - piszę o skutkach nadmiaru soli, ale też niedoborów. Daję praktyczne porady, jak znaleźć złoty środek i czerpać korzyści z soli przy ograniczeniu zagrożeń.
 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy zmiana pogody może powodować bóle stawów i mięśni?
Porady zdowotneCzy zmiana pogody może powodować bóle stawów i mięśni?

Nagłe ochłodzenie sprawia, że znów czujesz ból w kolanach? A może zawsze, gdy boli Cię głowa, wkrótce zaczyna padać? Wbrew pozorom, zależność między zmianami atmosferycznymi a odczuwaniem bólu nie jest wyłącznie subiektywnym wrażeniem – to zjawisko, które coraz częściej interesuje naukowców. Sprawdź, z czego wynikają te dolegliwości i jak możesz je złagodzić.

Fizjoterapia estetyczna – na czym polega?
Porady zdowotneFizjoterapia estetyczna – na czym polega?

Fizjoterapia estetyczna to rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina, która łączy techniki fizjoterapeutyczne – takie jak masaże, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, fale uderzeniowe, elektrostymulację czy akupunkturę – z celami stricte estetycznymi: poprawą jędrności skóry, redukcją cellulitu, modelowaniem sylwetki, redukcją zmarszczek, pracą nad bliznami oraz opóźnianiem procesów starzenia.

Jak stres wpływa na układ krążenia?
Porady zdowotneJak stres wpływa na układ krążenia?

Zestresowane serce nie bije tylko szybciej. Reaguje na napięcie hormonalnie, fizycznie i długofalowo – nawet jeśli na co dzień tego nie zauważasz. Problemy z krążeniem nie zawsze zaczynają się od niezdrowej diety czy braku ruchu. Czasem wystarczy, że przez dłuższy czas żyjesz w ciągłym napięciu.

Sporty zimowe a zdrowie prostaty: czy ryzyko dolegliwości jest większe w sezonie zimowym?