supersol.pl
Porady zdowotne

Zimowe aktywności a zdrowie nóg – które sporty są bezpieczne?

Kacper Lach2 stycznia 2025
Zimowe aktywności a zdrowie nóg – które sporty są bezpieczne?

Okres zimowy to dobra okazja do wykonywania aktywności fizycznych, które nie są dostępne w cieplejszych miesiącach roku. Jazda na nartach, snowboard, zimowe wycieczki górskie, łyżwiarstwo i wiele innych sportów to przyjemny sposób na spędzanie czasu. Nie wszystkie zimowe aktywności są jednak bezpieczne dla zdrowia nóg.

Wybór zimowej aktywności a zdrowie nóg

Zimowe aktywności obarczone jak najmniejszym ryzykiem kontuzji powinny być pierwszym wyborem u osób, które uprawiają sport jedynie amatorsko, nie są wysportowane lub mają jakiekolwiek problemy ze zdrowiem nóg lub układu krążenia. Dobrym wyborem będą więc:

  • nordic walking,
  • górskie wędrówki,
  • szybkie spacery.

Te sporty pobudzają pompę mięśniową nóg, dzięki czemu dochodzi do stałego i niezaburzonego przepływu krwi w nogach. Brak zastoju krwi przeciwdziała żylakom i obrzękom. W dodatku dochodzi do wzmacniania mięśni i tkanek otaczających kości i naczynia w całym organizmie, co przyczynia się do polepszania ogólnej sprawności.

Zimowe aktywności a zdrowie nóg – jakich sportów unikać?

Niestety najpopularniejsze sporty zimowe, z którymi kojarzy się ten okres roku, zwykle nie są najlepszym wyborem. Mowa o jeździe na nartach, snowboardingu i jeździe na łyżwach. Wszystkie te dyscypliny są obarczone bardzo dużym ryzykiem kontuzji i urazów. Brak odpowiedniego sprzętu oraz fizycznego przygotowania do uprawiania tych sportów może mieć ciężkie skutki dla zdrowia nóg.

Podczas uprawiania wymienionych sportów ciało jest wprawione w ruch zwykle z dużą prędkością. W przypadku zderzenia z inną osobą lub upadku istnieje spore ryzyko skręceń lub zwichnięć stawów, złamań kości oraz powstania trudno się gojących siniaków i krwiaków podskórnych. [1]

Zimowe aktywności – dobrze się do nich przygotuj

W zależności od tego, jaki zimowy sport będziesz chciał uprawiać, pamiętaj o wyborze odpowiedniej odzieży i obuwia. Strój sportowy powinien być ciepły i nie ograniczać swobody ruchów. Buty są szczególnie ważne, ponieważ mają za zadanie zapewnić stabilność względem niepewnego i śliskiego podłoża. Powinny być ciepłe i wykonane z materiału, który dobrze przepuszcza pot. Warto zaopatrzyć się w ochraniacze na kolana.

Przed wyjściem na ścieżkę górską, stok czy lodowisko pamiętaj o rozgrzewce, która wprawi mięśnie w ruch i rozgrzeje stawy. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Po każdej aktywności poświęć kilka minut na rozciąganie.

Zimowe aktywności a zdrowie nóg – jak przygotować apteczkę?

Nawet będąc dobrze przygotowanym do uprawiania zimowych aktywności i sportów, czasem nie da się uniknąć przypadków losowych. Bardzo ważne jest komponowanie podróżnej apteczki tak, żeby znajdowały się w niej rzeczy, które mogą Ci się przydać w razie wystąpienia kontuzji. Zabierz ze sobą:

  • zestaw plastrów i gazy w różnych rozmiarach;
  • bandaż elastyczny;
  • nożyczki;
  • żel z heparyną – ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, więc może wspomóc wstępne leczenie krwiaków podskórnych powstałych w wyniku stłuczenia lub upadku;
  • spray z preparatem przeciwbólowym, np. z indometacyną;
  • spray chłodzący na urazy. [2], [3]

Zima kusi bogactwem wyboru co do aktywności, które można wówczas uprawiać. Pamiętaj o tym, że w kontekście zdrowia nóg najważniejszy jest wybór bezpiecznej dyscypliny, odpowiednie przygotowanie oraz właściwe wyposażenie podróżnej apteczki.

Bibliografia

[1] İ. Ö. Subaşı i V. Gür, „Recreational Skiing- and Snowboarding-Related Extremity Injuries: A Five-Year Tertiary Trauma Center Cohort”, Cureus, t. 15, nr 7, s. e42688, lip. 2023, doi: 10.7759/cureus.42688.

[2] „Indeks Leków MP”. Dostęp: 25 październik 2024. [Online]. Dostępne na: https://indeks.mp.pl/

[3] L. B. Warnock i D. Huang, „Heparin”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 25 październik 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538247/

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
Autor Kacper Lach
Kacper Lach

Interesuję się dietetyką i ochroną zdrowia. Prowadzę bloga o roli soli w diecie - piszę o skutkach nadmiaru soli, ale też niedoborów. Daję praktyczne porady, jak znaleźć złoty środek i czerpać korzyści z soli przy ograniczeniu zagrożeń.
 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Czy zmiana pogody może powodować bóle stawów i mięśni?
Porady zdowotneCzy zmiana pogody może powodować bóle stawów i mięśni?

Nagłe ochłodzenie sprawia, że znów czujesz ból w kolanach? A może zawsze, gdy boli Cię głowa, wkrótce zaczyna padać? Wbrew pozorom, zależność między zmianami atmosferycznymi a odczuwaniem bólu nie jest wyłącznie subiektywnym wrażeniem – to zjawisko, które coraz częściej interesuje naukowców. Sprawdź, z czego wynikają te dolegliwości i jak możesz je złagodzić.

Fizjoterapia estetyczna – na czym polega?
Porady zdowotneFizjoterapia estetyczna – na czym polega?

Fizjoterapia estetyczna to rozwijająca się, interdyscyplinarna dziedzina, która łączy techniki fizjoterapeutyczne – takie jak masaże, drenaż limfatyczny, ultradźwięki, fale uderzeniowe, elektrostymulację czy akupunkturę – z celami stricte estetycznymi: poprawą jędrności skóry, redukcją cellulitu, modelowaniem sylwetki, redukcją zmarszczek, pracą nad bliznami oraz opóźnianiem procesów starzenia.

Jak stres wpływa na układ krążenia?
Porady zdowotneJak stres wpływa na układ krążenia?

Zestresowane serce nie bije tylko szybciej. Reaguje na napięcie hormonalnie, fizycznie i długofalowo – nawet jeśli na co dzień tego nie zauważasz. Problemy z krążeniem nie zawsze zaczynają się od niezdrowej diety czy braku ruchu. Czasem wystarczy, że przez dłuższy czas żyjesz w ciągłym napięciu.

Zimowe aktywności a zdrowie nóg – które sporty są bezpieczne?